Představujeme nové tváře

Od nového roku můžete ve strakonickém dresu vídat 3 nové tváře. Honza Völfl, Filip Hron a Matěj Krajčovič k nám přestoupili z Rakouského Lince. Pokud se chcete o všech třech dozvědět něco bližšího nebo vás zajímá, jak vypadá florbal v Rakousku, přečtěte si následující článek.

 


zleva: Honza Völfl, Matěj Krajčovič a Filip Hron

Prozraďte našim fanouškům něco o sobě – odkud jste, kde pracujete/studujete a kde jste začínali s florbalem?


Honza: Já jsem z Kamenného Újezdu, který se nachází cca 10km od Českých Budějovic, směr Český Krumlov. Pracuji jako hasič v Českých Budějovicích. Počátek mé “florbalové kariéry” byl ve Štírech v Budějovicích, kde jsem poprvé vzal do rukou tu magickou hůl. Tam to ale netrvalo dlouho a já odešel hrát do FBC United Č. B., kde jsem nějaký ten rok zůstal. Následně, když United končil, jsem přestoupil do Spartaku Kaplice. To už bylo v mužské kategorii. Poté přišla nabídka zkusit zahraniční florbal, tak jsem neváhal a šel do toho.


Filip: Já jsem z Českých Budějovic, ale už 4 roky trávím většinu času v Praze, kvůli studiu na vysoké škole a práci jako datový analytik. Florbal jsem začal hrát pořádně až ve 14ti letech za FBC United. Po spojení s budějovickými Štíry jsem si dal roční přestávku kvůli zlomené noze a následně pokračoval za pražský Start98. Zde jsem odehrál sezónu a po dalším ročním zranění jsem zkusil štěstí v rakouském UHC Linz. 

Matěj: Pocházím z Havířova, pak jsem 5 let bydlel v Č. Budějovicích a teď už 3 roky žiju v Praze, kde dělám ajťáka. S florbalem jsem začínal někdy kolem 8mi let a to v klubu FBK Horní Suchá. Po přestěhování do Č. B. jsem hrál ve Štírech a v United. Následně jsem se musel přestěhovat do Prahy a dal jsem si asi dvouroční pauzu. Takže když mi pak Fíla s Hanzem nabídli, že bychom se všichni tři mohli sejít v Linci a hrát zase po dlouhé době spolu, byl jsem rád.


Přibližte nám jak jste se dostali z Rakouska až do Strakonic?


Filip: Když jsme jednou s klukama z Česka seděli po zápase na hřišti, shodli jsme se, že nám rakouská mentalita a hra nevyhovuje. V zápětí se i nynější spoluhráč Honza Völfl nabídl, že se zeptá kluků právě ze Strakonic, jestli bychom nemohli zkusit hrát zde. Navštívil jsem pár tréninků a následně se stal hráčem. 

Honza: V Rakousku jsem se rozhodl skončit a přemýšlel jsem kam jít dál. Strakonice se mi líbili už když jsem stál proti nim jako soupeř, ať už partou nebo přístupem. Tak jsem se jeden den rozhodl napsat Honzovi Vaníčků, se kterým jsem hrál v Kaplici a ten mě přesměroval na Káju Šavrdu. Slovo dalo slovo a stal jsem součástí klubu.

Matěj: Jak již zmínili kluci, už delší dobu jsme přemýšleli, že bychom se vrátili do Česka. Hanz přisel s tím, že občas zašel na trénink ve Strakách, že hrajou pěkný florbal, že je tam super parta a že bychom v případě přestupu mohli dál hrát spolu. Navíc je to z Č. B. na půl cesty do Prahy, takže je možnost jezdit občas na tréninky a tak jsme neváhali a hned začali řešit přestup.


V Rakousku jste hráli nejvyšší soutěž za UHC Linz. Na jaké úrovni je florbal v Rakousku a zkuste porovnat úroveň rakouské nejvyšší ligy s českou Divizí?


Filip: Florbal v Rakousku je velice specifický. Jen pár týmů by se dokázalo srovnat s českou 1. ligou, zbylé by zůstávaly na nižších pozicích Divize. Většině těchto týmů chybí trenér, který by jim představil alespoň základní taktické pokyny. Zároveň je velmi těžké Rakušanům něco vysvětlit, neboť vše chápou jako kritiku. Na druhou stranu mnoho hráčů má výborné individuální dovednosti. Myslím si, že kdyby v každém rakouském týmu fungoval alespoň jeden pořádný trenér, velice by se úroveň tamějšího florbalu zvedla.

Honza: Jak říkal Filip, florbal v Rakousku je hodně specifický, což je především dáno mentalitou hráčů. Spojení rakouské mentality a florbalu není nic dobrého. V Rakousku jsou tři dobré týmy, které by mohly hrát u nás maximálně 1.ligu. Zbytek týmů, by dle mého názoru, hrál v Čechách regionální soutěže. Nutno ale podotknout, že samotní hráči na tom herně nejsou vůbec špatně, ale celková nízká úroveň tohoto sportu jim nedovoluje posunout se dál.

Matěj: Rakouská liga je dost nevyrovnaná, jsou tam strašně veliké rozdíly. Týmy, které se držely na předních příčkách v Rakousku, by měli na to, být kvalitním soupeřem v naší Národní lize, si myslím. Naopak týmy ze spodní části tabulky by se nedostaly ani do Divize. Uprostřed tabulky pak bylo pár týmů, které by se v české Divizi drželi někde uprostřed tabulky.

Nepřehlédněte

Nábor

Facebook

Naši partneři